Jak skutecznie wyczyścić grilla na rozpoczynający się sezon grillowy?

Czerwiec to miesiąc, w którym grillowanie rusza pełną parą. Na tarasie, w ogródku, w parku, przy jeziorze – wiosną i latem niemal każde miejsce wydaje się odpowiednie na rozpalenie grilla. Wiele osób nie może się oprzeć przyrumienionymi potrawom, które już nie są kojarzone już jedynie z kiełbasą i karczkiem. Coraz częściej eksperymentujemy i próbujemy coraz to nowszych dań z grilla. Grillowane warzywa, owoce, ryby stają się coraz bardziej popularne. Jednak cały czar pryska, kiedy grill pokrywa się przypalonymi resztkami z poprzednich grillowań. Nieapetyczne zabrudzenia powodują, że potrawy przesiąkają nieprzyjemnym zapachem i pozostawiają w ustach posmak spalenizny. Jak sobie z tym poradzić i skutecznie wyczyścić nasz grill?

Z mniejszymi zabrudzeniami można poradzić sobie stosując naturalne metody, tj. środki czystości przygotowane przez nas samych. Istnieje wiele wariacji „receptur” na tego typu substancje, np. woda+ocet+mydło, woda+ocet, woda+soda oczyszczona, woda+soda oczyszczona+sól. Można także spróbować posypać grill samą solą, a następnie podgrzać, aż ta zbrązowieje. Kiedy ruszt się ochłodzi, wystarczy wytrzeć ruszt zbrązowiałą solą za pomocą ściereczki bądź papieru. Ostatnim etapem jest spłukanie całego grilla.

Naturalne środki czyszczące jednak często nie radzą sobie z większymi zabrudzeniami i trzeba się więcej napracować, aby oczyścić grill. Alternatywą są więc profesjonalne środki czystości, które zostały specjalnie opracowane do takich zadań. Skład chemiczny detergentów jest dobrany w optymalny sposób, tak aby ułatwić nam zadanie. W zależności od wybranego środka możemy aplikować go bezpośrednio na ruszt, za pomocą szmatki, papierowego ręcznika bądź, w przypadku największych zabrudzeń, drucianą szczotką (nie w przypadku stali nierdzewnej!). Należy pamiętać, że profesjonalne środki czystości powinny posiadać świadectwo jakości zdrowotnej, które gwarantuje, że produkt nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Bez względu na to jaką metodę wybierzemy, kluczem do utrzymania czystości naszego grilla jest systematyczność oraz zapobiegliwość. Przed rozpoczęciem grillowania należy przetrzeć ruszt olejem spożywczym. Można użyć do tego nasączonej chusteczki lub specjalnego pędzelka. Nie zostawiajmy wyczyszczenia rusztu na chwilę przed samym grillowaniem. Warto zrobić to od razu po przyrządzeniu potraw. Oczywiście po całkowitym ostygnięciu! Przypalenie łatwiej odchodzą wtedy od powierzchni grilla i szybko możemy delektować się naszymi potrawami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s