Środki czystości, a współczynnik pH

profesjonalne środki czystościWspółczynnik pH danego środka czystości nie jest równoznaczne z jego skutecznością. Jest to po prostu informacja, mówiąca użytkownikom o ilości skalowej kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych, z których składa się detergent. Dlatego też nie możemy określić przeznaczenia oraz efektywności środka tylko na podstawie jego współczynnika pH. Wśród wieku ludzi nadal jednak pokutuje przekonanie, że im wyższe pH tym lepiej detergent poradzi sobie z zanieczyszczeniami.

W czyszczeniu chodzi natomiast o to, aby „zneutralizować” wpływ jonów zasadowych bądź kwasowych zanieczyszczenia. Środki czystości powinny być zatem dobierane odpowiednio do powierzchni, jaką będą miały za zadanie oczyścić.
Większość zabrudzeń są z natury kwasowe. Dlatego w celu ich usunięcia, powinniśmy zaopatrzyć się w środki czystości, których współczynnik pH znajduje się po zasadowej stronie skali. Z kolei detergenty o odczynie zasadowym zapewnią lepsze efekty w przypadku neutralizacji kwasowych zanieczyszczeń.

Zrozumienie tej prostej reguły jest kluczowe podczas odpowiedniego doboru środków czystości.

Zasadowe środki czystości najlepiej użyć, kiedy mamy do czynienia z zabrudzeniami organicznymi takimi jak tłuszcze zwierzęce, pleśń, drożdże, śluz, bakterie. Kwasowe środki czystości doskonale sprawdzą się w przypadku zabrudzeń nieorganicznych, np. zacieki wodne, osady kamienne, rdza, korozja.

Uwaga! Chcąc pozbyć się moczu pupila, pamiętaj, że zmienia on swój odczynnik pH. Zaraz po wydaleniu jest kwasowy, a następnie po zaschnięciu zmienia się w zasadowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s