Środki czystości: jak powstało mydło?

środki czystości - mydłoŚrodki czystości towarzyszą nam na co dzień. Używając mydła zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę jak interesująca jest historia związana z jego powstaniem. Wynaleziono je blisko 5 tysięcy lat temu, lecz jako środka czystości zaczęto stosować dopiero w drugim stuleciu naszej ery.

Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od ogniska, a dokładniej tłuszczu kapiącego na popiół z pieczonego mięsa. Ktoś zauważył, że powstała w ten sposób substancja jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i zmywa brud. Tak zaczęto stosować mydło jako środek czystości przeznaczony do prania odzieży lub preparat do przemywania ran.

środki czystościŹródła podają, że wynalezienie mydła było zasługą Fenicjan. Trudnili się oni głównie kupiectwem, więc wynalazek szybko rozpowszechnił się po krajach ówczesnego świata. W pierwszych latach naszej ery mydło potrafili wytwarzać wszyscy mieszkańcy Europy Zachodniej. Zazwyczaj powstało ono z roślin wydzielających pianę takich jak mydlnica lub tłuszczu zwierzęcego. Pierwsze twarde mydła powstały jednak nie w Europie Zachodniej, lecz na Środkowym Wschodzie około 800 roku n.e. Do ich produkcji używano już nie tylko tłuszczów i wody, lecz także sody, soli morskiej i wapna.

Rozkwit w branży mydlarskiej nastąpił w średniowieczu. Marsylia, Wenecja, Genua – to tam stamtąd głównie pochodziły mydła – jedyne tego typu środki czystości używane w tamtych czasach. Prawdziwym przodownikiem i potentatem w produkcji mydła stała się jednak Hiszpania. Do sukcesu przyczyniła się głównie łatwa dostępność surowców takich jak oliwa i soda otrzymywana z roślin morskich. Wkrótce stery przejęła jednak Francja, w której opracowano własną metodę produkcji sody.

środki czystościNa przestrzeni lat recepturę wytwarzania mydła modyfikowano i wzbogacano o różne składniki, dodawano do niego glinkę, ług, a nawet sok z kiszonej kapusty. Współczesne mydła to środki czystości, które jednak nie odbiegają bardzo od swojego pierwowzoru. Różnią się w zasadzie tylko tym, że wzbogacane są o substancje zapachowe i barwniki. Do niektórych produktów dodaje się również składniki nawilżające. Coraz częściej można również kupić mydła o właściwościach leczniczych np. borowinowe, siarkowe, lawendowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s